Moje Muzeum

Zapraszamy do zapoznania się z wyborem prac wykonanych na ogłoszony w ramach programu konkurs nazwany „Moje Muzeum” zrealizowany został w formie konkursu w 2018 roku. Wzięli w nim udział uczniowie wszystkich orneckich szkół.

Jego idea została opisana następująco:

Muzeum to miejsce, w którym gromadzi się rzeczy ważne. Takie, jakie chce się zachować na przyszłość i takie, o których chcielibyśmy,
by wiedzieli też inni. Nasz konkurs jest zachętą do tego, byś stworzył swoje własne MUZEUM. Takie, jakie tylko Ty, a nie nikt inny, możesz zapełnić treścią. Szczególnie zależy nam na wiedzy o zdarzeniach, rzeczach i obrazach – najdawniejszych, a jeszcze pamiętanych.

Proponując Ci udział w konkursie zależy nam na tym, by zainteresować Cię nieznanymi, zapominanymi zdarzeniami z przeszłości. Przede wszystkim tymi, które przechowują w pamięci ludzie starsi z Twojego otoczenia – rodzice, dziadkowie, krewni, sąsiedzi…. Proponujemy, żebyś poprosił/a ich o to, by opowiedzieli Ci o zdarzeniach, które przeżyli, albo o takich, o których im opowiedziano. Często można natrafić na wspomnienia bardzo stare, te jeszcze sprzed wojny- o dzieciństwie, obyczajach, o tym jak się kiedyś żyło, o wojnie, o tym jak ludzie osiedlali się na Warmii, jak wyglądały czasy powojenne……..Zapytaj o stare zdjęcia, dokumenty, zachowane stare przedmioty, szczególnie te, z którymi wiążą się jakieś opowieści. Ważne, żeby to były przedmioty i wspomnienia pochodzące od ludzi, od tych, którzy bezpośrednio je przeżywali, albo od ich świadków, którzy o nich usłyszeli. Nie z książek, czy Internetu.

Od Twojej decyzji zależy, co znajdzie się w MUZEUM i jaki będzie miało kształt. Może być zbiorem niedużych plansz, rysunków, albumem, mapą wędrówek, które odbyła rodzina zanim przybyła na Warmię, prezentacją komputerową itp.… A zawierać może zapisy, albo nagrania opowieści – np. historię rodziny, czy opowieści związane ze zdjęciami, przedmiotami, dokumentami, albo np. zestaw opisanych archiwalnych zdjęć i dokumentów……….”

Ewelina Klukas – Wspomnienia p. Teresy Nanangast prezentacja

Kacper Rygalski – Historia Życia p. Eugeniusza Szerszeń prezentacja

Katarzyna Grodowska – Historia mojej rodziny prezentacja

Katarzyna Sochacka – Historia rodziny. Dzieje Stanisława Lisztwana

Maciej Wyszomirski – Historia rodziny p. Elżbiety Kubackiej dokument tekstowy

Marek Szukiełojć – Opowieść o orneckim PUR prezentacja

Nikola Rygalska – Felicja Zgutka i jej losy

Nikola Rygalska – Opowieść p. Jolanty Badydy

Paulina Zubel – Opowieść Iwony Zubel o losach rodzinnych prezentacja

Zofia Sidorowicz – Historia mojej rodziny prezentacja

Zuzanna Samko – Opowieść babci